Wystąpienie Urbana II na synodzie w Clermont było bezpośrednią odpowiedzią na:

Zadanie 1/115

Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych.

Wystąpienie Urbana II na synodzie w Clermont było bezpośrednią odpowiedzią na:

cyt. K. Jurek, Poznać przeszłość 1. Karty pracy ucznia. Poziom podstawowy, Nowa Era 2019, s. 115.

D. prośby słane przez władców Bizancjum

Tradycyjnie – spróbujmy odrzucić bezsensowne odpowiedzi. Na pierwszy rzut odpowiedź B – złupienie Konstantynopola przez Turków. Turcy zdobyli Konstantynopol dopiero w 1453 roku  i to zakończyło żywot Cesarstwa Bizantyjskiego. To na tyle ważne wydarzenie w historii, że powinniście je kojarzyć (zachodni historycy utożsamiają to z końcem średniowiecza). Nie ma mowy o złupieniu Konstantynopola w XI wieku.

Podobnie sprawa ma się z punktem A – rozbicie przez Turków kalifatu bagdadzkiego. A co to u licha miałoby obchodzić Europę zachodnią? Muzułmanie zamienili innych muzułmanów. To nawet lepiej dla Zachodu, że wyrżnęli się sami.

Pozostają dwie odpowiedzi i obie w zasadzie pasują. Trzeba więc uważnie przyjrzeć się poleceniu – a w nim mamy zwrot bezpośrednią odpowiedzią. To ważne, ponieważ bezpośrednia odpowiedź musi rzeczywiście być bezpośrednia, a więc podjęta w stosunkowo krótkim okresie czasu. A kiedy Jerozolima dostała się w ręce muzułmanów? W 1072 roku, a więc ponad 20 lat wcześniej. Nie nazwalibyśmy zatem reakcji papieża na to wydarzenie bezpośrednią – co najwyżej umotywowaną w jakimś stopniu tym atakiem. 

Prawidłowa odpowiedź to D – prośby słane przez władców Bizancjum. To one doprowadziły bezpośrednio do reakcji papieża Urbana II.