Historia na 6 – przyjemna nauka historii Zanim zaczęła się historia Wyjaśnij, na czym polegała rewolucja neolityczna.

Wyjaśnij, na czym polegała rewolucja neolityczna.

Rewolucja neolityczna

Neolityczna rewolucja oznaczała przejście ludzi z koczowniczych na osiedleńcze warunki życia. Proces ten nastąpił stopniowo i najszybciej ukształtował się na Bliskim Wschodzie. Jej konsekwencje to:

-rozwinięcie rolnictwa, -powstanie różnorodnych narzędzi, ozdób i naczyń, -umożliwienie łatwiejszej walki za pomocą metalowych narzędzi.

Rewolucja neolityczna

Rewolucja neolityczna oznaczała transformację sposobu życia ludzkości, z koczownictwa i łowiectwa-zbieractwa na rolnictwo i hodowlę, oraz osiedleńczy styl życia. Ten proces trwał w naszym kręgu cywilizacyjnym w latach około 10 000 do 4000 p.n.e. Rewolucja neolityczna rozpoczęła się na obszarze zwanym Żyznym Półksiężycem w Bliskim Wschodzie, gdzie występowały dziki przodek wielu współczesnych roślin i zwierząt hodowlanych. Te umiejętności rozprzestrzeniły się na zachód, południe i wschód do Europy, Afryki i Azji Południowej. W kilku innych miejscach na świecie, takich jak Azja Wschodnia, niektóre regiony Ameryki i Nowa Gwinea, rolnictwo i niekiedy hodowla zwierząt rozwinęły się niezależnie.

Neolityczna rewolucja

Początek tego procesu na Bliskim Wschodzie był zbieżny z nastaniem neolitu, wcześniej zwanego epoką kamienia gładzonego. Skutkiem nowych i bardziej efektywnych sposobów pozyskiwania żywności był wzrost ilości dostępnej żywności, co prowadziło do wzrostu zaludnienia i dawało możliwość specjalizacji części populacji w zawodach niezwiązanych bezpośrednio z utrzymaniem życia. Te zmiany doprowadziły do powstania cywilizacji.

Polecane posty

Osada

Wymień rozwiązania, które wskazują na to, że osada została wzniesiona na obszarze o suchym i ciepłym klimacie.Wymień rozwiązania, które wskazują na to, że osada została wzniesiona na obszarze o suchym i ciepłym klimacie.

Osada została wzniesiona na obszarze o suchym i ciepłym klimacie, ponieważ otwory dachowe byłyby źródłem przecieków i dostawania się wody do środka budynku w trakcie ulewnych deszczy jesienią i wiosną