Historia na 6 – przyjemna nauka historii Starożytny Egipt Wyjaśnij, czemu świątynia Izydy z File była trwalsza niż budowle wznoszone w Mezopotamii.

Wyjaśnij, czemu świątynia Izydy z File była trwalsza niż budowle wznoszone w Mezopotamii.

Świątynia Izydy

Budowa świątyni Izydy została zapewniona dzięki zastosowaniu żurawia wykonanego z drewnianych bali, co pozwoliło na zbudowanie bardziej trwałej konstrukcji. Do betonu dodawano także zmielone kości zwierząt, aby zwiększyć jego trwałość i wytrzymałość.

Świątynia Izydy z File

Zespół świątynny Philae to zespół świątynny w formie wyspy w zbiorniku zapory Asuan Low Dam, w dole rzeki Tamy Asuańskiej i jeziora Nasser, w Egipcie. W jej skład wchodzi Świątynia Izydy.

Do czasu Międzynarodowej Kampanii na rzecz Ratowania Zabytków Nubii, kompleks świątynny znajdował się na Wyspie Philae, w pobliżu ekspansywnej Pierwszej Katarakty Nilu w Górnym Egipcie. Te rapidy i okoliczne tereny były różnie zalewane od czasu początkowej budowy Tamy Asuańskiej w 1902 roku. Kompleks świątynny został rozebrany i przeniesiony na pobliską wyspę Agilkia w ramach projektu UNESCO Nubia Campaign, chroniąc ten i inne kompleksy przed zakończeniem budowy Wysokiej Tamy Asuańskiej w 1970 roku. Hieroglificzne reliefy kompleksu świątynnego są badane i publikowane przez Philae Temple Text Project Austriackiej Akademii Nauk w Wiedniu (Instytut OREA).

Polecane posty

Faraon

Wymień kraje, które na przestrzeni dziejów udało się faraonom podbić lub uzależnić.Wymień kraje, które na przestrzeni dziejów udało się faraonom podbić lub uzależnić.

Kraje, które udało się podbić lub uzależnić faraonom na przestrzeni dziejów:– Nubia,– Kanaan,– Fenicja,– Syria. Kim byli Faraonowie? Faraon, (z egipskiego per ʿaa, „wielki dom”), pierwotnie pałac królewski w starożytnym