Przyporządkuj wskazanym datom wybrane sformułowania dotyczące ówczesnych mieszkańców ziem polskich i ich osiągnięć, a następnie wpisz je w odpowiednich miejscach.

Zadanie 1/91

Przyporządkuj wskazanym datom wybrane sformułowania dotyczące ówczesnych mieszkańców ziem polskich i ich osiągnięć, a następnie wpisz je w odpowiednich miejscach.

cyt. K. Jurek, Poznać przeszłość 1. Karty pracy ucznia. Poziom podstawowy, Nowa Era 2019, s. 91.

12 tys. lat temu 5,5 tys. lat temu 3,5 tys. lat temu
Homo sapiens Homo sapiens Homo sapiens
koczowniczy tryb życia uprawa roli narzędzia z brązu
narzędzia kamienne gospodarka wypaleniskowa kultura łużycka
UWAGA! Można bardzo łatwo wpaść w pułapkę – zadanie wyraźnie mówi o wydarzeniach mających miejsce x lat temu, a nie x lat p.n.e. Weźcie pod uwagę, że w podręczniku jest odwrotnie – a więc musicie sobie odjąć 2000 lat naszej ery (3,5 tys. lat temu to 1500 r. p.n.e.). Bardzo nie lubię tego typu zadań, gdzie nie do końca wiadomo czego od nas wymagają. Ewidentnie ktoś trudził się nad poleceniem, bo jest długie i nawet ma podkreślenie (wybrane) – tylko kurcze wybrane przez nas, czy te wypisane? W każdym razie, homo sapiens pasuje do wszystkich, gospodarka wypaleniskowa to na wpół koczowniczy tryb życia, więc to już według Waszej decyzji, ale mnie mimo wszystko uprawa roli obok tego razi, więc zostawiam w osobnych kolumnach. Narzędzia kamienne pasują do obu pierwszych kolumn – dopóki nie wynaleziono brązu, to takimi się ludzie posługiwali (można ewentualnie wziąć pod uwagę narzędzia miedziane, ale ich w spisie nie ma, podręcznik też o nich nie wspomina). Wywaliłbym na pewno źródła pisane – pojawiają się dopiero na przełomie X i XI w. oraz koło garncarskie (ok. 2300 lat temu).