Historia na 6 – przyjemna nauka historii Historia Podaj, jakie okoliczności skłoniły Ottona III do przybycia do Gniezna i jakie korzyści z tej wizyty odniósł Bolesław Chrobry.

Podaj, jakie okoliczności skłoniły Ottona III do przybycia do Gniezna i jakie korzyści z tej wizyty odniósł Bolesław Chrobry.

Otton III

Otton III przybył do Gniezna z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha, chciał też pozyskać poparcie Bolesława Chrobrego na utworzenie zachodniego cesarstwa uniwersalistycznego.

Korzyści:

Utworzenie arcybiskupstwa w Gnieźnie i biskupstw w Krakowie, Kołobrzegu i Wrocławiu .

Zgoda Ottona III na koronację polskiego księcia, poprzez symboliczne nałożenie cesarskiego diademu na jego głowę.

Zawarcie sojuszu polsko-niemieckiego.

Zwolnienie z  płacenia trybutu na rzecz Cesarstwa.

Chrobry otrzymał prawo do mianowania biskupów.

Wzrosło znaczenie Bolesława Chrobrego i Polski na arenie międzynarodowej.

Kim był Otton III?

Otton III, (ur. w lipcu 980 – zm. 23 stycznia 1002 w pobliżu Viterbo, Włochy), król niemiecki i cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego, który planował odtworzenie chwały i potęgi starożytnego Cesarstwa Rzymskiego w uniwersalnym państwie chrześcijańskim rządzonym z Rzymu, w którym papież byłby podporządkowany cesarzowi zarówno w sprawach religijnych, jak i świeckich.

Syn Świętego Cesarza Rzymskiego Ottona II i cesarzowej Teofano, Otton III został wybrany na króla Niemiec w czerwcu 983 r. i koronowany w Akwizgranie w grudniu, krótko po śmierci ojca. Jednak dziecko króla zostało przejęte przez Henryka II Kłótliwego, obalonego księcia Bawarii, który próbował zapewnić sobie regencję, jeśli nie tron. W maju 984 r. Henryk został jednak zmuszony przez dietę cesarską do przekazania dziecka matce, która pełniła funkcję regentki aż do swojej śmierci w 991 r. Babka Ottona, starsza cesarzowa Adelajda, przejęła regencję do czasu osiągnięcia przez króla pełnoletności w 994 r.

Polecane posty

Otton III

Scharakteryzuj koncepcję polityczną, którą starał się realizować Otton III.Scharakteryzuj koncepcję polityczną, którą starał się realizować Otton III.

Otton III starał się zrealizować ideę cesarstwa uniwersalnego, czyli tworzenie luźnej federacji, której przewodził, skupiającej wszystkie ziemie zamieszkane przez wyznawców chrześcijaństwa. Otton III był władcą niemieckim z rodziny Ludolfingów. Został