Historia na 6 – przyjemna nauka historii Starożytny Egipt Opisz charakterystyczne elementy architektury egipskiej. Jaki wpływ na nią miał klimat panujący w Egipcie?

Opisz charakterystyczne elementy architektury egipskiej. Jaki wpływ na nią miał klimat panujący w Egipcie?

Piramida

W Egipcie znajdują się imponujące budowle, z czego najbardziej rozpoznawalną jest piramida. Klimat tamtego regionu umożliwiał szybkie utwardzanie betonu, jednak warunki pracy były trudne dla budowniczych, którzy musieli radzić sobie z upałem i koniecznością schłodzenia organizmu.

Jak powstały piramidy?

Pytanie o to, jak zbudowano piramidy, nie doczekało się w pełni zadowalającej odpowiedzi. Najbardziej prawdopodobne jest to, że Egipcjanie zastosowali nachylony i otaczający nasyp z cegieł, ziemi i piasku, który zwiększał swoją wysokość i długość w miarę wznoszenia piramidy; kamienne bloki były wciągane na rampę za pomocą sań, walców i dźwigni. Według starożytnego greckiego historyka Herodota budowa Wielkiej Piramidy trwała 20 lat i wymagała pracy 100 000 ludzi. Ta liczba jest wiarygodna, jeśli weźmiemy pod uwagę, że ci mężczyźni, którzy byli robotnikami rolnymi, pracowali przy piramidach tylko (lub przede wszystkim) wtedy, gdy było mało pracy na polach – czyli wtedy, gdy rzeka Nil była zalana.

Piramidy

Pod koniec XX wieku archeolodzy znaleźli jednak dowody na to, że bardziej ograniczona siła robocza mogła zajmować to miejsce raczej na stałe niż sezonowo. Sugerowano, że zaledwie 20 000 robotników, wraz z towarzyszącym im personelem pomocniczym (piekarzami, lekarzami, kapłanami itp.), byłoby wystarczające do wykonania zadania.

Polecane posty

Świątynia Izydy

Wyjaśnij, czemu świątynia Izydy z File była trwalsza niż budowle wznoszone w Mezopotamii.Wyjaśnij, czemu świątynia Izydy z File była trwalsza niż budowle wznoszone w Mezopotamii.

Budowa świątyni Izydy została zapewniona dzięki zastosowaniu żurawia wykonanego z drewnianych bali, co pozwoliło na zbudowanie bardziej trwałej konstrukcji. Do betonu dodawano także zmielone kości zwierząt, aby zwiększyć jego trwałość

Echnaton

Z jakimi zmianami społecznymi i politycznymi wiązało się wprowadzenie reformy religijnej przez Echnatona?Z jakimi zmianami społecznymi i politycznymi wiązało się wprowadzenie reformy religijnej przez Echnatona?

W czasie rządów faraona Amenhotepa IV w XIV wieku przed naszą erą, doszło do próby wprowadzenia monoteizmu. Władca usiłował promować kult jednego boga Atona, bóstwa tarczy słonecznej uważanego za stwórcę