Historia na 6 – przyjemna nauka historii Podboje kolonialne Odszukaj informacje o dwóch innych piramidach wzniesionych przez Indian.

Odszukaj informacje o dwóch innych piramidach wzniesionych przez Indian.

Indiańskie piramidy

Największą na świecie (pod względem objętości) piramidą jest budowla znajdująca się w mieście Cholula (dzisiejszy Meksyk). Świątynia poświęcona bogu Quetzalcoatla powstawała między III w. p.n.e. a IX w. n.e., a jej podstawa ma aż 18 hektarów. W momencie przybycia Hiszpanów do Ameryki piramida zarosła na tyle, że uważano ją za naturalne wzgórze, a Europejczycy na jej szczycie wybudowali kościół.

Piramidy budowali również Indianie w Ameryce Południowej, a przykładem niech będzie Świątynia Słońca oraz Świątynia Księżyca znajdujące się w pobliżu wulkanu Cerro Blanco (Peru) wzniesione przez ludzi z kultury Moche. Większa z budowli – Świątynia Słońca wznosi się na podstawie o wymiarach 345x160m i sięgała prawdopodobnie około 50 metrów. Zbudowana z suszonych cegieł składała się z czterech poziomów, a na jej szczycie znajdowała się świątynia. Świątynia Księżyca siostrzaną budowlą o takim samym kształcie.

Liczne gigantyczne, granitowe, piramidy świątynne powstały w południowych Indiach w czasach imperium Choli, wiele z nich jest do dziś wykorzystywanych w celach religijnych. Przykłady takich piramid to Świątynia Brihadisvara w Thanjavur, Świątynia Brihadisvara w Gangaikonda Cholapuram i Świątynia Airavatesvara w Darasuram.

Polecane posty