Historia na 6 – przyjemna nauka historii Cesarstwo bizantyjskie Oceń, jaką rolę w kodyfikacji odegrał cesarz Justynian.

Oceń, jaką rolę w kodyfikacji odegrał cesarz Justynian.

Justynian I Wielki

Justynian I Wielki, jako cesarz, odgrywał kluczową rolę w procesie kodyfikacji prawa. Powierzył on zadanie ujednolicenia i uaktualnienia obowiązujących w Rzymie przepisów prawnych wybitnym prawnikom. Ten proces został nazwany kodyfikacją justyniańską, a zbiór praw stworzonych przez cesarza to Kodeks Justyniana.

Kim był cesarz Justynian I Wielki?

Cesarz Justinian I, pochodzący z dynastii Justyniańskiej, pełnił swoją funkcję w latach od 1 sierpnia 527 do 13 listopada 565. Jest uważany za świętego przez Kościół prawosławny.

Cesarz Justynian

Był synem Wigilancji i w ten sposób stał się siostrzeńcem Justyna I. Z czasów jego panowania, Cesarstwo Bizantyjskie osiągnęło największą świetność w swojej historii.

Polecane posty

mur bizancjum

Wskaż, które elementy umocnień Konstantynopola chroniły miasto przed atakiem z lądu, a które przed napaścią od strony morza.Wskaż, które elementy umocnień Konstantynopola chroniły miasto przed atakiem z lądu, a które przed napaścią od strony morza.

Najważniejszym elementem umocnień chroniącym Konstantynopol od strony lądu były mury Teodozjusza, czyli dwie, a w strategicznych miejscach nawet trzy linie murów z głęboką fosą były niemal nie do zdobycia. Dodatkowym