Niesamowita historia pizzy

Historia pizzy

Kto nie kocha tego ciasta i sera? Pizza jest jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych na świecie – każdego roku zjada się jej ponad pięć miliardów. Ludzie jedzą pizzę w takiej czy innej formie od tysięcy lat, ale to, co znamy (i kochamy) jako nowoczesną pizzę, pojawiło się dopiero pod koniec XIX wieku. Chcesz wiedzieć więcej? Chwyć kawałek akcji i czytaj dalej, aby odkryć fascynującą historię pizzy.

Pizza z przeszłości

Pizza, w takiej czy innej formie, sięga tysięcy lat wstecz. W VI wieku p.n.e. perscy żołnierze zapiekali płaskie chleby z serem i daktylami na wierzchu swoich tarcz bojowych. W starożytnej Grecji jadano płaski chleb zwany plakous, który był aromatyzowany takimi składnikami jak zioła, cebula, ser i czosnek. W całym starożytnym świecie śródziemnomorskim istnieją wzmianki o różnych płaskich chlebach, które są nadal spożywane i mogą być wczesnymi początkami pizzy: focaccia, grecka pitta, lepinja na Bałkanach i manakish w Lewancie.

Starożytna pizza w Eneidzie?

W księgach trzeciej i czwartej Eneidy, poematu epickiego napisanego przez Wergiliusza (ok. 19 r. p.n.e.), znajduje się wczesna wzmianka o czymś, co przypomina pizzę. Celaeno, królowa harpii z mitologii greckiej, przepowiedziała, że Trojanie nie znajdą spokoju, dopóki nie zjedzą ze stołu. W księdze czwartej Eneasz i jego ludzie spożywają posiłek składający się z okrągłych placków zwieńczonych warzywami. Jedzą chleb (lub wczesną formę pizzy?) i zdają sobie sprawę, że to właśnie przepowiedziała Celaeno.

Czy pizza powstała w Chinach?

Początki pizzy są dość skomplikowane, a jedna z popularnych historii głosi, że pizza i makaron pochodzą z Chin. Legenda głosi, że odkrywca Marco Polo spróbował dania zwanego cong you bing (placki z cebulą dymką), które w tamtych czasach było potrawą z chleba wypełnioną serem i innymi składnikami. Kiedy wrócił do Włoch, próbował znaleźć kucharza, który potrafiłby przyrządzić to danie i po kilku nieudanych próbach w końcu zasugerował umieszczenie składników na wierzchu chleba, a nie w jego wnętrzu. I tak oto narodziła się pizza. Jednak dowody historyczne wskazują na to, że jest to mit.

Pierwszy zapis słowa „pizza”

Pierwszy znany zapis słowa „pizza” miał miejsce w AD 997. Historyk kultury żywności Giuseppe Nocca ujawnił swoje ustalenia jeszcze w 2015 roku. Wzmianka została odkryta na dokumencie notarialnym napisanym po łacinie z Gaety, miasta w południowych Włoszech. Dokument żądał zapłaty za „12 pizz, łopatkę wieprzową i nerkę wieprzową w dzień Bożego Narodzenia oraz 12 pizz i kilka kurczaków w dzień Wielkanocy”. Nie wiadomo jednak, czym byłaby w tym czasie pizza.

Pizza dla biednych

Jak wiele potraw, które kochamy dzisiaj, pizza zaczęła się jako danie dla biednych ludzi. Na początku XIX wieku Neapol był pełen lazzaroni – biedoty pracującej. Ci neapolitańczycy potrzebowali taniego jedzenia, które można było zjeść jak najszybciej. Sprzedawcy uliczni (jak na ilustracji pizzaiolo przedstawionej tutaj) i nieformalne restauracje sprzedawały lazzaroni płaskie chleby z różnymi dodatkami, które uważa się za wczesne formy pizzy.

Nie jest to dobry początek.

Carol Helstosky, profesor nadzwyczajny historii na Uniwersytecie w Denver i autorka książki Pizza: A Global History zauważa, że włoscy autorzy we wczesnych latach 1800 oznaczyli zwyczaje lazzaroni – w tym ich wczesne jedzenie pizzy – jako „obrzydliwe”. Uważa się, że te płaskie chleby były pokryte typowymi składnikami pizzy, które znamy i kochamy dzisiaj.

Królowa (pizza) Margherita

Królowa (pizza) Margherita

W 1889 roku, 28 lat po zjednoczeniu Włoch, królowa Margherita odwiedziła Neapol. I kiedy była w Neapolu, zrobiła to, co zrobiłby neapolitańczyk i zamówiła pizzę z Pizzerii Brandi. Szef kuchni Raffaele Esposito i jego żona stworzyli dzieło, które przypominało włoską flagę, z pomidorami (czerwonymi), mozzarellą (białą) i bazylią (zieloną). Historia mówi, że nazwali pizzę jej imieniem i tak narodziła się pizza margherita.

Pizze dookoła świata: Polska, Turcja i Armenia

Inne kraje również mają swoje własne style pizzy, niezależnie od tego, czy są one zbliżone do tego, co znamy jako pizzę, czy też wykazują przelotne podobieństwo. W Polsce znana jest zapiekanka (na zdjęciu), przypominająca bagietkę pizza z serem, polskim ketchupem i innymi składnikami. W całej Turcji i Amenii ludzie delektują się lahmacun/lahmajoun, cienkim i chrupiącym płaskim chlebem z dodatkiem przyprawionego mięsa mielonego i innych dodatków.

Polecane posty