Historia na 6 – przyjemna nauka historii Książki Książka Zapomniany żołnierz – Guy Sajer

Książka Zapomniany żołnierz – Guy Sajer

Zapomniany żołnierz

Książka o II wojnie światowej, która wstrząśnie i poruszy do głębi, pełna brutalnych szczegółów i oparta na prawdziwych wydarzeniach, które odciskają piętno na duszy czytelnika.

O książce Zapomniany żołnierz

W wieku kilkunastu lat Guy Sajer dołączył do armii niemieckiej, służąc początkowo w jednostce transportowej na froncie wschodnim. Jednak już latem 1943 roku, jako ochotnik, znalazł się w szeregach jednostki elitarnych żołnierzy – Dywizji „Gross Deutschland”. Zamiast romantycznej przygody, Sajer musiał stawić czoła brutalnej rzeczywistości wojny i walczyć o przetrwanie. Jego wyjątkowe wspomnienia stanowią relację „naocznego świadka” – siedemnastoletniego chłopca, który przeżył to, co wielu dorosłym mężczyznom byłoby trudno znieść.

Opowieść autorstwa Guya Sajera o wojnie pozostaje do dziś unikalna i porażająca w swoim naturalizmie – opisy walk, brutalnych skutków działań wojennych, straszliwych ostrzałów artyleryjskich z „organów Stalina”, mrozów i głodu podczas rosyjskiej zimy, chaosu i przerażenia żołnierzy z pierwszej linii, pozostawianych często samym sobie. Sajer, będąc niezwykle wrażliwym obserwatorem, posiada wyjątkowy talent opisywania wydarzeń, sytuacji i stanów ludzkiego ducha z niesamowitą ekspresją. Jego relacja jest tak autentyczna i pełna życia, że czytelnik wręcz współodczuwa z nim cały koszmar wojny.

Polecane posty