Historia na 6 – przyjemna nauka historii Starożytny Egipt Jaki materiał pisarski służył Egipcjanom do sporządzania pism?

Jaki materiał pisarski służył Egipcjanom do sporządzania pism?

Papirus

Egipcjanie do sporządzania pism wykorzystywali papirus.

Czym jest papirus?

Papirus, materiał piśmienniczy z czasów starożytnych, a także roślina, z której się wywodzi, Cyperus papyrus (rodzina Cyperaceae), zwana również rośliną papierową. Papirus był długo uprawiany w regionie delty Nilu w Egipcie i zbierany dla jego łodygi lub łodygi, której centralny rdzeń był cięty na cienkie paski, prasowany razem i suszony, aby stworzyć gładką, cienką powierzchnię do pisania.

Papirus jest trawopodobną rośliną wodną, która ma zdrewniałe, tępo trójkątne łodygi i rośnie do 4,6 m (około 15 stóp) wysokości w spokojnie płynącej wodzie o głębokości do 90 cm (3 stóp). Trójkątna łodyga może urosnąć do szerokości nawet 6 cm. Papirus jest obecnie często wykorzystywany jako roślina ozdobna do basenów w ciepłych pomieszczeniach lub w ogrodach zimowych. Papirus karłowaty (C. isocladus, podawany także jako C. papyrus 'Nanus’), o wysokości do 60 cm, jest czasem sadzony w doniczkach i uprawiany w pomieszczeniach.

Polecane posty