Historia na 6 – przyjemna nauka historii Książki Dlaczego warto czytać książki o holokauście?

Dlaczego warto czytać książki o holokauście?

Dramatyczne wydarzenia z czasów II wojny światowej nigdy nie powinny być zapomniane. Świat musi pamiętać o Holokauście. Ta zbrodnia nie może się nigdy więcej powtórzyć. Dotyczy to każdego narodu. Świadectwa byłych więźniów, którzy byli w obozach koncentracyjnych, można znaleźć w książkach lub w filmach o Holokauście. W artykule wyjaśniamy, dlaczego warto przeczytać książki o tej tematyce. 

1. Największe ludobójstwo w czasie II wojny światowej

2. Dla kogo książki o Holokauście?

3. Dlaczego książki o obozach koncentracyjnych powinny być powszechnie znane?

Książki opisujące koszmar Holokaustu to bardzo często wspomnienia byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Książka o tej tematyce to wstrząsająca literatura dla czytelników, którzy interesują się II wojną światową. Holokaust, czyli zagłada Żydów, był przeprowadzany na ziemiach polskich, które były okupowane przez hitlerowskie Niemcy. Zamordowano wówczas blisko 6 mln Żydów. Książki o holokauście to między innymi reportaże o byłych więźniach i ich wspomnienia z obozów zagłady. Dostanie się do obozu koncentracyjnego oznaczało wyrok śmierci. Przetrwali nieliczni, którzy stali się świadectwem zbrodni przeciwko ludzkości. Niektóre książki mogą dotyczyć wspomnień byłych więźniów z obozów koncentracyjnych Dachau, Mauthausen i Gusen, które znajdowały się na terenie Niemiec. Literatura o wojnie najczęściej jest literaturą faktu, aczkolwiek można też przeczytać powieści dotyczące lat 1939 – 1945. 

Największe ludobójstwo w czasie II wojny światowej

W dzisiejszych czasach w cywilizowanym świecie mało kto dopuszcza myśl o eksterminacji jakiegokolwiek narodu. W historii zbrodnie ludobójstwa niejednokrotnie miały miejsce. Dla współczesnych ludzi są one szokujące. Książki dotyczące Holokaustu pokazują, że wojna rządzi się zupełnie innymi prawami. Z jednej strony może chodzić o zagarnięcie jakiegoś terenu, a z drugiej w grę może wchodzić nienawiść do jakiegoś narodu. Masowe mordowanie ludzi, zniszczenia wojenne, gwałty  i grabieże to tragedie ludzi, którzy pamiętają okres II wojny światowej. Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach musi trwać — taka historia nie może się nigdy więcej powtórzyć. 

Dla kogo książki o Holokauście?

Książki o zagładzie Żydów powinni znać wszyscy, oczywiście w zakresie dostosowanym do wieku czytelnika. W rzeczy samej najczęściej czytają je osoby zainteresowane historią, a także te, którym temat samego Holokaustu jest bliski. Wybór książek o Holokauście jest spory, zatem każdy może wybrać reportaż, opowieści świadków lub eseje. Historie z Auschwitz-Birkenau są drastyczne i szokujące. Potęgować je mogą fotografie z obozów zagłady. 

Dlaczego książki o obozach koncentracyjnych powinny być powszechnie znane?

Holokaust nigdy nie powinien mieć miejsca, a jednak antysemityzm doprowadził do masowej zagłady Żydów. II wojna światowa musi na stale tkwić w pamięci ludzi, niezależnie od tego, w jakim są wieku. Chociaż przez wiele lat panował względny pokój, to na całym świecie są niepokoje, które niosą ze sobą ryzyko wybuchu kolejne wojny. Dowodem jest wojna w Ukrainie. Czytanie książek o Holokauście ma na celu nie tylko zdobywanie informacji o II wojnie światowej, ale i przeanalizowanie, do czego może doprowadzić konflikt między państwami i jakakolwiek nienawiść względem jakiegoś narodu. 

Książki o Holokauście to lektura obowiązkowa dla wszystkich. Zbrodnie przeciwko ludzkości to wyjątkowo trudny temat, ale jedynie rzetelna wiedza o nich może sprawić, że ze sceny politycznej i z codziennego życia nie znikną ludzie działający lub chcący działać na rzecz pokoju na świecie. 

Artykuł sponsorowany

Polecane posty