Uporządkuj w kolejności chronologicznej podane wydarzenia, wpisując odpowiednie litery w kratki na osi czasu

Zadanie 6/119

Uporządkuj w kolejności chronologicznej podane wydarzenia, wpisując odpowiednie litery w kratki na osi czasu.

cyt. K. Jurek, Poznać przeszłość 1. Karty pracy ucznia. Poziom podstawowy, Nowa Era 2019, s. 119.

C -> B -> A -> D -> E

A. śmierć Czyngis-chana
B. bitwa nad Kałką
C. zajęcie Chin
D. zniszczenie Kijowa
E. bitwa pod Legnicą

 

Wydaje mi się, że to jedno z łatwiejszych zadań chronologicznych. Zaczynamy!

Na pierwszy rzut najłatwiejsze (moim zdaniem) – wszystkie punkty dotyczą podbojów mongolskich (oraz jeden śmierci Czyngis-chana), a wiemy, że największych dokonał właśnie Czyngis-chan. No to poszukajmy geograficznie najbliższego Mongolii… Tak jest! Chiny. I cyk jeden punkt już jest.

Rozbicie Chin spowodowało, że Mongołowie skierowali się na zachód. Tutaj warto byłoby wiedzieć, że Rusini widząc zagrożenie połączyli siły z Połowcami i wydali bitwę Mongołom – bitwa pod Kałką. Wiadomo, że najpierw próbowali się bronić, a jak nie pykło to dopiero padła ich stolica.

Geograficznie patrząc oczywiście Kijów jest położony bliżej Mongolii niż Legnica. A więc mamy już ułożoną listę z czterech wydarzeń – zasadniczo dzięki podstawowej wiedzy geograficznej. Gdzie w tę listę wpasować śmierć Czyngis-chana?

Dokładnie po środku – pomiędzy Kałką a złupieniem Kijowa. Skąd możesz to wiedzieć? Na logikę się nie da niestety. Podpowiedzią byłoby na pewno to, że między bitwą nad Kałką a zdobyciem Kijowa minęło sporo czasu, właśnie aby uporządkować jakoś sytuację po śmierci Czyngis-chana. Ale do tego trzeba by znać daty.

Tak czy siak – cztery punkty ułożone prawie bez wiedzy z lekcji to i tak byłby sukces, który niejeden nauczyciel powinien docenić!